راهنما   ::    ارتباط با شهرداری   ::    شهر ما خانه ماست   ::    شورای اسلامی شهر باخرز   ::    اطلاعیه مهم شهرداری   ::    اماکن دیدنی باخرز   ::    تلاوت آنلاین قرآن   ::    زمان   ::    لینک کانال اجتماعی (تلگرام) شهرداری باخرز   ::    اطلاعیه محیط زیست   ::    گزارش تصویری از عملکرد شهرداری باخرز   ::
فهرست اصلی سایت
شورای اسلامی شهر

 

ارتباط مستقیم با نماینده ی تام الاختیاروزیر در رسیدگی به تخلفات ادااری وزارت کشور

 

 
کل کاربران : 384857
کاربران امروز : 96
بازدید امروز : 97
کاربران دیروز : 139
بازدید دیروز : 141
کاربران آنلاین : 8

 

فرم های مورد نیاز

 


باخرز، شهرداری باخرز
     

 

در گوشه ای از سرزمین کهن ایران زمین، مردمی صادق و عاری از هر گونه خودبینی و خودشیفتگی زندگی می کنند که در عین سادگی از خونگرمی بالایی برخوردارند.
آری مردم خوب و فهیم باخرز بسیار خونگرم، خوشرو، مهمان نواز و مهربانند که هر مسافری با یک مرتبه سفر به آن دیار به حقیقت امر واقف خواهد شد. اهالی خوب باخرز تشنه مهمان نوازیند و از مهمان خود به گرمی اسقبال می‌کنند.
صفا و صمیمیت در نقطه نقطه باخرز موج می زنه و با آرامش خاص و با صبر و حوصله تمام سعی می کنند به دیگران کمک کنند. آنها به ندرت عصبانی شده و در مراودات روز مره با متانت و وقار برخورد می کنند.
 در بین مردم باخرز خانواده جایگاه و منزلت خاصی دارد و بزرگترها از احترام خاصی برخوردارند، فرهنگ ادب و احترام پیش زمینه همه فرهنگها شده و بچه از همان طفولیت قالب احترام و ادب را در وجودش طرح ریزی می کند.
در این دیار پدران و مادران از ارزش والایی بر خوردارند و سمبل عشق و فداکاری کوچکترها، بزرگانند.

پیشینه تاریخی

حمدالله مستوفی در نزهه القلوب نوشته : « باخرز ولایتی است از اقلیم چهارم و ولایتی بسیار دارد و معتبر است و در مجموع مواضع ، باغات انگور و میوه فراوان باشد. »
فرهنگ نامه ها و کتب قدیمی نیز در مورد وجه تسمیه باخرز اشاراتی نموده اند از جمله لغت نامه دهخدا می نویسد : « باخرز ناحیه ای است دارای قریه های بزرگ که بین نیشابور و هرات واقع است و اصل آن به زبان پهلوی باد هرزه می باشد.»

ناحیه باخرز، در دوران پیش از تاریخ و هم چنین در دوران های گوناگون پادشاهی ایرانیان وجود داشته و زیر نظر شاهان ایرانی، چون هخامنشیان و اشکانیان و پس از آن ساسانیان اداره می شده است. پس از لشکرکشی مسلمانان، این ناحیه در 31 هـ . ق به تصرف عرب ها در آمد و پس از آن طاهریان، صفاریان و سپس سامانیان بر خراسان از جمله باخرز چیره شدند. باخرز در سده 6 هـ . ق دستخوش تاخت و تاز غزان قرار گرفت و در آغاز سده 7 هـ . ق گرفتار حمله خانمانسوز مغول گردید،‌ سپس تیمورلنگ مردم این دیار را به خاک و خون کشید . با همه این بلاها، دیری نپایید که بر ویرانه های خاک این سرزمین بار دیگر بناها برافراشته شد و آبادانی گذشته را اندک اندک باز یافت و در سده 13 هـ . ق به اوج خود رسید.
در دوران قاجاریان باخرز توسط خان ها و رؤسای عشایر، به ویژه ایل هزاره اداره می شد. در اوایل دوران پهلوی، هزاره ها بر ضد حکومت مرکزی قیام کردند،‌ از این رو در 1312 هـ . ش زمین های محمد یوسف هزاره (صولت السلطنه) - رییس ایل هزاره - با زمین هایی در یزد و فارس جابه جا شد و به آن حدود تبعید شدند. پس از شهریور 1320 هـ . ش و ورود متفقین به خاک ایران،‌ صولت السلطنه از فرصت استفاده کرده به خراسان بازگشت و در بهمن 1320 هـ . ش تایباد را اشغال و سپس دیگر نقاط باخرز را گرفت. وی با فرستادن نیرو در چند روز بعد شکست خورد و به کلات نادری گریخت و در 29 اسفند 1320 هـ . ش به همراه خانواده خود تسلیم شد.

در دوره های تاریخی ، محدودة سیاسی باخرز اغلب دستخوش دگرگونی شده است . در 1316 ش ، طبق قانون تقسیمات کشوری ، باخرز احتمالاً به عنوان دهستان ، در بخش طیبات (تایباد) در شهرستان مشهد تشکیل یافت . در 1329 ش ، بخش طیبات (تابع مشهد) از سه دهستان پایین ولایت باخرز (مرکز: یوسف آباد)، میان ولایت باخرز (مرکز: مشهدریزه ) و ] یا بالا ولایت باخرز [ و شهرنو، در مجموع با 105 آبادی ، تشکیل می شد (رزم آرا، ج 9، ص 261). در 1331 ش ، باخرز جزو شهرستان «جام و باخرز» و مشتمل بر دهستانهای بالا ولایت (با 53 ده )، پایین ولایت (با 24 ده ) و میان ولایت (با 31 ده ) بود (ایران . وزارت کشور. ادارة کل آمار و ثبت احوال ، ج 3، ص 127ـ128، 130ـ131). در تقسیمات کشوری ایران در 1355 ش ، شهرستان باخرز (مرکز، تایباد) با همان تقسیم بندی ، و در فهرست واحدهای تقسیمات کشوری تا پایان شهریور 1365، شهرستان باخرز به نام تایباد همچنان دارای سه دهستان میان ولایت ، پایین ولایت و بالا ولایت قید شده است . در قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری در مهر 1365، باخرز دهستانی درشهرستان تایباد (به مرکزیت شهرِنو باخرز) ضبط شده است و در آخرین تقسیمات کشوری (1369 ش ) به جای شهرنو، شهرنو باخرز آمده است .

اهالی باخرز
مردم باخرز از دیر باز تاکنون سخت کوش، با فرهنگ ، متدین، نیکوکار و مهمان نواز بوده اند. مردانی بزرگ و سرشناس چون علی حسن باخزری که وزارت شاهان سلجوقی را داشت، شیخ المشایخ سیف الدین و … در این دیار پرورش یافته و به مردم خدمت کرده اند. مردم باخرز از تبار آریایی و ایرانی الاصل هستند. زبان آنان فارسی با گویش محلی است.

از ناحیة باخرز بزرگانی چون ابوالحسن باخرزی * ، سیف الدین باخرزی * و ابوالمفاخر یحیی باخرزی * برخاسته اند.


مکان های دیدنی و تاریخی
دوران طلایی شکوفایی باخرز از قرن چهارم تا هفتم هجری بوده است که تپه های تاریخی مالین ، فیض آباد ، ارزنه ، جوزقان ، زیارتگاه امام زاده ابراهیم در روستای آبنیه و چند منطقه دیگر با وسعت زیاد و سفال ها اشیا متنوع و متعدد بهترین گواه بر این امر است.

صنایع دستی
مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان قالیچه بافی و پرورش کرم ابریشم رایج است. از روزگار کهن قالی‌بافی در این شهرستان رایج بوده است. مواد اولیه قالی در این شهرستان با پشم گوسفندان تهیه می‌شود. هم چنین از گذشته های دور پرورش کرم ابریشم در این شهرستان رایج بوده است . رکن الدوله که در روزگار قاجار به این شهر سفر کرده است می نویسد: « باخرز قلعه معتبر و آبادی است ابریشم هم جای عمل می آید و خالی از امتیاز نیست .»

محصولات کشاورزی و دام داری
فرآورده‌های مهم کشاورزی این شهرستان عبارت اند از : زعفران ،تره بار، زیره، گندم، جو، پنبه، چغندر قند، زردآلو، انگور، توت، انار و انجیر.
دام‌داری نیز به گونه سنتی رواج دارد ، ‌ولی فرآورده های آن جنبه صادراتی نداشته و از پشم دام برای قالیچه بافی استفاده می شود.

آخرین بروز رسانی : 1393/07/16 18:26:47  تعداد مشاهده : 2292  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

 

 

 

محمد جواد حیدری

«شهردار باخرز»

bakharzcity@chmail.ir

 

پیام حراست شهرداری

 

https://t.me/bakharzcityتلگرام شهرداری باخرز

 

 

 


پنجشنبه
28 تير 1397
5. ذي‌القعده 1439
2018 Jul 19

 

   راهنما   ::    ارتباط با شهرداری   ::    شهر ما خانه ماست   ::    شورای اسلامی شهر باخرز   ::    اطلاعیه مهم شهرداری   ::    اماکن دیدنی باخرز   ::    تلاوت آنلاین قرآن   ::    زمان   ::    لینک کانال اجتماعی (تلگرام) شهرداری باخرز   ::    اطلاعیه محیط زیست   ::    گزارش تصویری از عملکرد شهرداری باخرز   ::
.........................«کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری باخرز می باشد»......................


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری وایو
RaakCMS